Celil Çolak: Nilüfer’de Kadın Cumhuriyeti ilan ediyoruz

BURSA (İGFA) – 8 Mart Dünya Bayanlar gününde Cumhur İttifakı AK Parti Nilüfer Belediye Lider Adayı Celil Çolak, bayanlara yönelik düzenlenen toplantıda ilçedeki bayanlarla biraraya geldi. Programa Bursa Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Teşkilat Lideri Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Nilüfer Kadın Kolları Başkanı Anzelha Nazlı Tan, MHP ve BBP bayan kolları ile sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda bayan katıldı.

Program, AK Parti Nilüfer Meclis üyesi bayan adaylarının tanıtımıyla başladı. Programda kısa bir selamla konuşması yapan Gözgeç, bayanın toplumdaki kıymetine dikkat çekti.

Cumhur İttifakı AK Parti Nilüfer Belediye Lider Adayı Çolak, konuşmasında ise bayanlar günü dendiği vakit daima, aile içi şiddete maruz kalan, dövülen, horlanan,

dışlanan bayanların akla geldiği belirterek; “Eğer biz, bizi biz yapan pahalara sahip çıksaydık bugün ne horlanan bayan olurdu, ne toplumdan dışlanan kadın” diye konuştu.

“KADINLAR GELECEĞİN HAZIRLAYICISI VE GÜZİDE MİMARLARIDIR”

Toplumun temelini bayanların oluşturduğunu söz eden Çolak; “Kadınlar geleceğin hazırlayıcısı ve güzide mimarlarıdır. Onlara en pahalı hazinemiz olarak hürmetle ve büyük bir hürmetle yaklaşmamız en öncelikli manevi sorumluluklarımız ortasında yer almaktadır” dedi.

“Bugün, Nilüfer’i Bayan Cumhuriyeti olarak ilan etmekle tarihi bir adım atıyoruz” diyen Çolak; bahisle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ PROJELERLE BAYANLARA OLUMLU AYRICALIKLAR TANIYACAĞIZ”

“Bu adım, bayanların haklarını ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilecekleri bir ortam oluşturmak için atılmış kıymetli bir adımdır. Nilüfer’de bayanlar hala toplumun birçok alanında eşit temsil ve fırsatlara erişim konusunda çaba ediyorlar. Bu nedenle, Bayan Cumhuriyeti ilan ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz projelerle bayanlara olumlu ayrıcalıklar tanıyarak, geçmişteki eşitsizlikleri telafi etme ve gelecekte daha adil bir toplum inşa etme fırsatı sunuyoruz. Bundan sonra, bayanlar siyasette, iş dünyasında, eğitimde ve öteki alanlarda daha fazla liderlik rolü üstlenecekler. Bayanlara yönelik eğitim ve iş fırsatlarını artırarak, onların potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmelerine yardımcı olacağız. Ayrıyeten, bayanlara yönelik dayanak programları ve teşviklerle, onların kendi güçlerini keşfetmelerini ve topluma daha fazla katkıda bulunmalarını sağlayacağız”

Kadınların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını özgür bırakmak için çeşitli alanlarda yenilikçi projeler hayata geçireceğini belirten Çolak, şu açıklamalarda bulundu:

KADIN TEŞEBBÜSÇÜ FONU

“Nilüfer’de iş kurmak isteyen bayanlara özel bir fon oluşturarak, girişimciliklerini destekleyeceğiz. Bu fon, bayanların iş fikirlerini hayata geçirmeleri için finansal takviye sağlayacak ve mentorluk programlarıyla onları yönlendirecek. Teşebbüsçü tüm bayanlarımızın birinci teşebbüs tecrübesine 100 Bin TL’ye varan hibe ile dayanak olacağız.”

KADIN SANAT KÖYÜ

“Sanatın gücünü kullanarak bayanların kendilerini söz etmelerine ve güçlenmelerine imkan sağlayacak bir sanat köyü kuracağız. Burada, bayanlar çeşitli sanat disiplinlerinde eğitim alacak, yapıtlarını sergileyecek ve sanat yoluyla topluma seslerini duyuracaklar.”

KADINLAR İÇİN TEKNOLOJİ EĞİTİM MERKEZİ

“Teknolojiye erişimi artırmak ve bayanların bu alanda kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamak maksadıyla bir teknoloji eğitim merkezi kuracağız. Bu merkezde, bayanlar programlama, yapay zekâ ve dijital tasarım üzere alanlarda eğitim alacaklar.”

KADIN MECLİSİ

“Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı, şiddeti ortadan kaldıracak ve bayanların güçlendirilmesine katkı sunacak kapsayıcı siyasetlerin oluşturulmasına yardımcı olacak. Öte yandan Nilüfer Belediyesi’ne görüş ve tavsiyede bulunarak, ilçenin idaresinde ve karar düzeneklerinde faal rol alacaklar.”

KADINLARIN GÜVENLİK MERKEZİ

“Kadınların fizikî ve ruhsal güvenliğini sağlamak için özel bir merkez kuracağız. Bu merkez, bayanlara güvenlik eğitimleri, danışmanlık hizmetleri ve kriz müdahalesi sağlayacak, ayrıyeten şiddete maruz kalan bayanlara takviye olacak. Bu sıradışı projelerin Nilüfer’i daha güçlü ve daha adil bir toplum haline getireceğine inanıyoruz. Bayanlarımızın potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

7/24 BAYAN S.O.S.

“Belediye bünyesinde oluşturacağımız özel telefon çizgisi ile bayanların başta şiddet olayları olmak üzere gereksinim duyduğu tüm alanlarda bayanlarımıza 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vereceğiz. Bu telefon sınırına yurt içinden yapılan aramalar fiyatsız olacak. Öte yandan işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, 3G uyumlu telefonlar üzerinden yetkili işçiyle bağlantıya geçebilecek.”

HER MAHALLEYE BAYANLAR İÇİN FİTNESS SALONU

“Bu spor salonları bayanlarımıza özel hizmet verecek. Bayanların daha rahat hareket etmelerini, diledikleri üzere giyinmelerini ve spor yaparken kendilerini daha özgür hissetmelerini sağlayacak. Burada bayan eğitmenler misyon yapacak.”

NİLÜFER 7/24 KREŞ VE BAKIMEVİ

“Çalışan anne ve babalar buraya güzel dinleyin. Rüşvet ve yolsuzlukla anılan belediye de yolsuzluk ve rüşvetin kökünü kazıyacağız. Nilüfer’in kaynaklarını, Nilüferliler’e hizmet olarak vereceğiz. Çalışan anne ve babaların vardiya sistemlerine uygun olarak hizmet sunacak 7/24 kreş ve bakımevlerini Nilüfer’in tamamında yaygın hale getireceğiz.”

NİLÜFER BÖLGESEL TANZİM SATIŞ MARKETLERİ

Bölgesel tanzim satış marketleri ile kaliteli besine ekonomik erişim imkânı sunacağız. Emekli ve üniversite öğrencimize bu marketlerde indirimli alış-veriş imkânı sağlayacağız.

EVDE BAKIM VE TOPLUMSAL HİZMETLER

Mazeret üretmeyeceğiz. Tahlil ve maharet üreteceğiz. 365 gün 7/24 hizmet veren bir Nilüfer Belediyesi inşa edeceğiz. Yaşlı ve bakıma muhtaç tüm komşularımıza meskende bakım hizmetini 7 gün 24 saat vereceğiz.

NİLÜFER EĞİTİM AKADEMİSİ

Sevgili Nilüferliler! 25 yıldır Nilüfer’i yönetenler ilçemizdeki kaynakları gasp ettiler, birilerine peşkeş çektiler. Nilüferlilerin kaynakları Nilüfer’de harcanacak. Kendi öz kaynaklarımızla hayata geçireceğimiz “Nilüfer Eğitim Akademisi” bayanlar, engelliler ve öğrenciler için güçlü eğitim içeriği ile donatılmış olarak tüm Nilüfer’in hizmetine sunacağız. Finans okur yazarlığından, yapay zekâ ve dijital oyun programlarına kadar bir çık eğitimler düzenleyeceğiz.

NİLÜFER ENDERUN MEKTEBİ

Saydığımız projeleri bedene getirirken ilhamımızı gerçekleşmeyeceğimiz vaatlerden, hayallerden değil Nilüferde yaşayan halkımızın hayatını kolaylaştıracak ve onlara dokunacak projelerden alıyoruz. İlçemizdeki tüm okullarda taramalar yaparak zeki ve üstün zekalı öğrencilerimizi tespit ederek en yeterli eğitimleri almalarını sağlayacağız. Geleceğin dâhileri, bilim adamları buralardan yetişecek. Yalnızca Nilüfer’i değil tahminen de dünyayı değiştirecek bilim insanların yetişmesine öncülük edeceğiz.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN KIRTASİYE MUHTAÇLIKLARI BİZDEN

“Sevgili anneler ve babalar. Pahalı ebeveynler beni yeterli dinleyin! İlköğretimde okuyan yaklaşık 75 bin öğrencimizin, “Kitapları devletten, kırtasiyesi bizden olacak”. 1 Nisan’dan sonra Nilüfer’in kaynakları, Nilüferliler için kullanılacak.”

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN SERVİS FİYATLARINA DAYANAK VERECEĞİZ.

“Öğrencilerin eğitim süreçlerine yönelik toplumsal ve ekonomik dayanakları sürdüreceğiz. İlkokul öğrencilerinin servis fiyatlarına belediye olarak kıymetli oranda katkı sağlayacak, ailelerin ekonomilerine direkt dayanak olacağız.”

NİLÜFER ÖZEL EĞİTİM VE MANİSİZ ÖMÜR MERKEZİ

“Nilüfer’de tüm manileri ortadan kaldırarak engelli vatandaşlarımız için eğitim ve rehabilitasyon imkanlarını genişleteceğiz.”

NİLÜFER ENGELSİZ TATİL KÖYÜ

“Engelliler için müspet ayrımcılık yapacağız. Eğitimden tatile kadar her alanda tüm hizmetleri engelli vatandaşlarımızın ayağına getireceğiz.”

NİLÜFER ÇOCUK MÜZESİ

“Türkiye ve Bursa’ya tematik ögelerle donatılmış bir çocuk müzesi kazandıracağız.”

NİLÜFER AİLE KAMPI

“Anne baba ve çocuk gelişimini destekleyecek aile kampları açarak, aile yapısını güçlendireceğiz.”

NİLÜFER ÇOCUK KAMPI

“Nilüfer çocuk kampları ile çocukların toplumsallaşma süreçlerinin kalitesini yükselteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir