Covid’in alt varyantı XBB.1.5 ABD’de baskın varyant oldu, yetkililer alarm durumuna geçti

Başta Çin olmak üzere birçok ülkede artan Covid-19 olay sayıları dünyada telaşlara yol açarken, Omicron’un yeni alt varyantı XBB.1.5 bilhassa baskın hale geldiği ABD’de yetkilileri alarm durumuna geçirdi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin (CDC) yeni açıkladığı bilgilere nazaran, corona virüsünün çok bulaşıcı olan Omicron varyantının XBB.1.5 olarak tanımlanan alt varyantı, ABD’deki Covid olaylarının neredeyse yüzde 41’inden sorumlu. CDC, alt varyantın ülkede bir evvelki haftaya nazaran neredeyse iki kat arttığını duyurarak durumun kaygı yarattığını vurguladı.

Bağışıklığı aşma konusunda başka Covid alt varyantlarından daha güçlü olan XBB.1.5’in hücreleri süratle ele geçirdiği belirtildi. Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, bu varyantın Covid hadiselerinin yine patlama yapmasına yol açabileceğini, daha evvel Covid geçirenlerin de yeni alt varyanta karşı gereğince korunmadığını aktardı.

Bilim dünyası, bir müddettir Covid aşılarını etkisiz kılabilecek yeni Covid varyantlarını inceliyor. XBB.1.5 son haftalarda birçok ülkede öne çıkan alt varyant haline gelirken, hadiselerin yükselişinin gerisindeki en önemli nedenlerden biri oldu.

Noel ve Yeni Yıl tatili nedeniyle çok sayıda kişinin seyahate çıkmasının da yeni alt varyantın yayılma riskini arttırdığı belirtiliyor.

AŞILAR TAM MÜDAFAA SAĞLAMIYOR

XBB birinci olarak ağustosta Hindistan’da görülmüş ve kısa müddette ülkede baskın alt varyant haline gelmişti. Virüs haftalar içinde XBB.1 ve XBB.1.5 alt varyantlarıyla Singapur dahil Asya’nın birçok bölümünde süratle yayılmıştı.

ABD’de pandemiyle çabaya öncülük eden isimlerden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, kasımda yaptığı açıklamada, destek aşıların XBB varyantına karşı “tam olarak müdafaa sağlayamayacağını” söylemişti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden viroloji uzmanı Andrew Pekosz, XBB.1.5’in öteki alt varyantlardan farklı olduğunu, mutasyon sonucu hücreleri daha kolay ele geçirdiğini vurguluyor. Birçok uzman da bu yeni alt varyantın esirgeyici antikorları daha kolay aşabildiğine dikkat çekiyor.

Çeşitli çalışmalarda Omicron’un yeni ortaya çıkan alt varyantlarının Covid aşılarının tesirini zayıflatabileceği ve hastaneye yatışlarda yine yükselişe yol açabileceği ortaya konmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir