Güney Kore Devlet Başkanı 12 yıl sonra Japonya’da

Yonhap’ın haberine nazaran, Yoon, Japonya’ya iki günlük resmi ziyareti kapsamında Tokyo’daki dorukta Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir ortaya geldi. İki başkanın görüşmesi öncesi Güney Kore Sanayi, Ticaret ve Güç Bakanlığınca yapılan açıklamada, Japonya’nın, Güney Kore’ye birtakım eserlerin ihracatına getirdiği kısıtlamaların kaldırılması ve buna karşılık Güney Kore’nin, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki şikayetini geri çekeceği konusunda mutabakat sağlandığı belirtildi.

Zirve, iki ülke bağlantılarının gelişmesinde “dönüm noktası” olacak

Yoon’un Tokyo’daki doruğa iştirakiyle 12 yıl orta verilen karşılıklı ziyaretler tekrar başladı. Tokyo’daki tepenin, iki ülke alakalarının gelişmesinde “dönüm noktası” olacağı, tepe vesilesiyle “hassas meselelerin aşılmaya çalışılmasının” yanı sıra iktisat, güvenlik ve öteki alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin de amaçlandığı tabir ediliyor.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio da Yoon’un ziyaretinin duyurulmasının akabinde Tokyo-Seul alakalarını geliştirmeye kararlı olduklarını açıklamıştı.

Ziyaret planının, iki ülkenin hassas sıkıntılarından kabul edilen “savaş periyodu personel tazminatlarına” yönelik Güney Kore’nin yeni teklifini duyurmasından sonra gelmesi dikkati çekti.

Buna nazaran, savaş devrinde Japon firmalarca zorla çalıştırılan çalışanların tazminatının karşılanması için Seul hükümeti takviyeli kurulacak vakıf fonu, Koreli müştekilere tazminat ödeyecek.

Son görüşme 2011’de olmuştu

En son karşılıklı önder ziyareti, Aralık 2011’de eski Japonya Başbakanı Noda Yoşihiko ile eski Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak arasında Japonya’da gerçekleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir