İYİ Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kez adaylığına itiraz edecek

14 Mayıs seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleşmişti. Bugün parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme yönelik açıklamalarda bulunan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü sefer cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilgili bugün Yüksek Seçim Konseyi’ne (YSK) itiraz edeceklerini açıkladı.

“MEŞRUİYET SORUNU YARATMAMASI İSMİNE MÜRACAATIMIZI YAPIYORUZ”

Zorlu, “Anayasa’ya nazaran bir kimse en fazla 2 kere Cumhurbaşkanı seçilebilir. Anayasa yapan irade, bu maddeyi değiştirmemiştir ve bunun tartışmaya açık olmadığını ortaya koymuştur. Süreksiz unsur de koymamıştır. Sorumluluğumuzun gereği olarak, önümüzdeki saatlerde partimizin Genel Sekreteri Uğur Poyraz, kapsamlı bir dilekçe ile YSK’ya başvuracak. Bu sonuca ait olarak da yarışa devam edeceğiz. Yarışın galibi biz olacağız. Milletimizin başını karıştırabilecek, bu seçimin meşruiyet sorunu yaratmaması ismine sonuçlandırılması gereken süreçlerin tamamlanması ismine müracaatımızı yapıyoruz. Herkes üzere neticeyi göreceğiz ve seçim sürecini işleteceğiz. Sonucu hepimizi bağlar. Sonuca nazaran de yarışa devam edeceğiz.” dedi.

Zorlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Kabinenin, 17 bakanın milletvekili adayı olacağını açıkladı. Seçimlerin olmazsa olmazı adil, şeffaf ve dürüst bir biçimde yapılabilmesidir. Anayasa 106. husus: ‘TBMM üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı yahut bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erer.’ Bugün miting yapmayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı olarak, devletin bütün imkanları kullanılarak miting gibisi faaliyetler yapmaya devam ediyor temel ve açılışlar ismi altında. Bu bakanlar devletin bütün imkanlarını kullanacaklar.

“BAKANLAR SEÇİMLE BİRLİKTE İSTİFA ETMEK ZORUNDAYDILAR”

AKP için oy isteyen bakanlarla, milletin iradesinden yetki alma sorumluluğu için alana inen milletvekili adaylığı bir bütün haline getiriliyor. Bu, getirdikleri ucube sistemin içerisinde bile yer almayan, onun bile kabul edemeyeceği bir prensipsizlik. Daha öncesinde ne vardı? Kağıt üzerinde de olsa bakanlar seçimle birlikte istifa etmek zorundaydılar. Bunun bir mantığı olduğu için, bir telaşın eseriydi bu unsur. Artık bütün bakanlar alana iniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir