İzmir’deki FETÖ operasyonunda 12 şüpheli tutuklandı, 35’i adliyede

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş, Organize Hatalarla Uğraş ve İstihbarat şube müdürlükleri FETÖ/PDY’ye yönelik geçen cuma günü operasyon düzenledi. ‘Gazi Turgut Arslan’ ismi verilen İzmir merkezli İstanbul, Ankara, Samsun ve Muğla’da düzenlenen operasyonda, 40 adrese eş vakitli baskın yapıldı. Operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 54 bireyden 49’u gözaltına alındı. Adreslerdeki aramalarda 180 bin 305 TL, 400 euro ve 4 bin 900 dolar, 2 F serisi Amerikan doları, 47 ziynet eşyası ve çok sayıda örgütsel doküman ve dijital gereç ele geçirildi. Soruşturma kapsamında 2’si yurt dışında bulunan, 5 kişinin yakalanması için de çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Şüphelilerin, örgüte finansal takviye sağlayan ve kendilerini ‘mahrem/kurye’ olarak isimlendirdikleri, örgütün yeni yapılanmasında faaliyet gösterdikleri, bir kısmının haklarında yakalama kararı olduğu belirlendi. Şüphelilerin yakalanmamak için çeşitli önlemler uyguladıkları, gaybubet olarak isimlendirilen hücre konutlarında kaldıkları ve haklarında evvelki operasyonlarda gözaltına alınan şahıslar tarafından ihbar ve beyanlar bulunduğu, kimilerinin da örgütün bilinmeyen haberleşme uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğu da tespit edildi.

35 KUŞKULU ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Şüphelilerden 1’i, emniyetteki tabirinin akabinde hür kalırken, 13’ü adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 12’si tutuklandı, 1 kişi ise isimli denetim koşuluyla özgür kaldı.

Diğer 35 kuşkulu de emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasıyla bugün adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir