Srebrenitsa Soykırımı’nın 28’inci anma yılı: 30 soykırım kurbanı daha toprağa verildi

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tanımlanan Srebrenitsa soykırımında katledilen 30 kurban için bugün cenaze merasimi düzenlendi. Kimlik tespitleri yapılan 30 kişi soykırımın yıl dönümünde düzenlenen merasimle toprağa verildi.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasime, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulunun Boşnak üyesi Denis Becirovic, Hırvat üyesi Zeljko Komsic, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo, Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Bosna-Hersek Reisü’l-uleması Husein Kavazovic, Avrupa Birliği’nin Bosna-Hersek Büyükelçisi Johann Sattler, mahallî siyasetçiler ve Bosna-Hersek ve binlerce ziyaretçi katıldı.

Törende konuşan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Üyesi Denis Becirovic, Boşnak soykırımına ait gerçeklerin anlatılmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti. Soykırım hakkında konuşmanın insani ve uygar bir görev olduğunu vurgulayan Becirovic, “Bizim ülkemizde yaşanan bir iç savaş değil, milletlerarası bir silahlı çatışmaydı” dedi. Bugün de siyaset sahnesinde “Büyük Sırbistan” siyasetini izleyen ve Bosna-Hersek’in egemenliği ile toprak bütünlüğünü tehdit eden siyasetçiler yer aldığını söz eden Becirovic, “Bunların yanı sıra Bosna-Hersek Anayasası’nın altını kazıyan ve komşuları silahlanırken Bosna-Hersek’i demilitarize etmeye çalışan siyasetçilerimiz da var. Boşnaklara yönelik soykırımın tekrarlanması istikametindeki tehdit bertaraf edilmiş değil. Soykırıma giden süreçte tesirli olan faktörler hala mevcut ve tekrar tehdit oluşturuyor” dedi.

EN KÜÇÜK KURBAN 15 YAŞINDA

Bugün defnedilen 30 soykırım kurbanından en genci öldürüldüğünde 15 yaşındaki Elvir Salcinovic oldu. Öldürüldüklerinde çocuk yaşta olanlar ortasında ayrıyeten 17 yaşında öldürülen Semir Djozic ve 16 yaşında öldürülen Mustafa Mekanic ile Esed Klempic yer aldı. Bugün defnedilenlerin en yaşlısı ise öldürüldüğünde 65 yaşında olan Nezir Muminovic oldu.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Toplu mezarlardan çıkarılan ve kalıntılar üzerinde DNA tahliliyle kimlik tespitleri yapıldıktan sonra ailelerinin isteği alınarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilen birtakım kurbanların sırf birkaç modül kemiği bulunabildi.
Soykırım kurbanları, Reisü’l-ulema Husein Kavazovic’in kıldırdığı cenaze namazının akabinde yakınlarının gözyaşları ortasında toprağa verildi.

YAS İLAN EDİLDİ

Bosna-Hersek’te Boşnak ve Hırvatların ağır olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entitesi hükümeti, 11 Temmuz 2023 tarihini yas günü ilan etti.

Başkent Saraybosna ile birlikte birçok kentte saatler 12.00’yi gösterdiğinde soykırım kurbanları anısına sirenler çaldı, trafik durdu ve vatandaşlar soykırım kurbanlarına hürmetlerini ortaya koydu.

Öte yandan, Bosna-Hersek’te Sırpların ağır olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesi, türel olarak kanıtlanmış olmasına karşın Srebrenitsa soykırımını inkar etmeye devam ediyor. Srebrenitsa soykırımından karar giyen eski Bosnalı Sırp önderler Radovan Karadzic ve Ratko Mladic, aşırılık yanlısı Sırplar tarafından ulusal kahraman olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir